برترین NGO مبارزه با اعتیاد

صفحه اصلیمقالات حوزه اعتیادشیشه یا مت ­آمفتامین ها (9)

شیشه یا مت ­آمفتامین ها (9)

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
روش ساخت شیشه
شیشه داراي ساختماني شبيه به آمفتامين با يك گروه متيل اضافه مي­باشد. به آسانيدر آزمايشگاه و حتي خانه از مواد اوليه ساده پزدو افدرين يا افدرين، فسفر قرمز، يد و حلال­هايی نظير الكل، استن و قابل دسترس تهيه مي­گردد. همچنین افدرین را می­توان از گیاه افدریا وولگاریس (در طب چینی به نام ماهوآنگ به کار می رود) استخراج نمود. شیشه یکی از مشتقات قوی آمفتامین است که در آزمایشگاه­های زیرزمینی تولید می­شود.

شیشه یا مت ­آمفتامین ها (9)


روش ساخت شیشه

شیشه داراي ساختماني شبيه به آمفتامين با يك گروه متيل اضافه مي­باشد. بهآساني در آزمايشگاه و حتي خانه از مواد اوليه ساده پزدو افدرين يا افدرين، فسفر قرمز،يد و حلال­هايی نظير الكل، استن و قابل دسترس تهيه مي­گردد. همچنین افدرین را می­توان از گیاه افدریا وولگاریس (در طب چینی به نام ماهوآنگ به کار می رود) استخراج نمود. شیشه یکی از مشتقات قوی آمفتامین است که در آزمایشگاه­های زیرزمینی تولید می­شود. علی­­رغم تفاوت داروشناختی با کوکائین، اثرات عمده و نحوه اعتیادآوری آن بسیار شبیه آن است. این ماده در میادین جنگ جهت کاهش زمان واکنش، تند کردن بازتاب­ها و حفظ گوش­به­زنگی علی­رغم محرومیت از خواب به کار می­رود.

 

با این­که اثرات این ماده شبیه کوکائین است ولی طول اثر طولانی­تری دارد. این ماده مشخصاً سیستم دوپامینی مغز را مسموم کرده و نورون­های دوپامینی را می­کشد. جراحت مغزی کاملاً قابل برگشت نیست و کارکردهای حافظه، شناخت و تصمیم­گیری را به­خطر می­اندازد. آنچه در مورد شیشه نگران­کننده­تر است راحتی ساخت آن در آزمایشگاه­های خانگی با استفاده از داروهای پیش­خوان سرماخوردگی، شبه­افدرین پخته شده با مواد شیمیایی سمی است.

 

ساختار شیمیایی

شیشه یکی از اعضای گروه فن اتیل آمین هاست که شامل دسته­ای از مواد محرک است. شیشه، ان، آلفا-دی متیل فن اتیل آمین (N,α-dimethylphenethylamine) است و نام سیستماتیک کامل آن، ان، آلفا- دی متیل بنز اتان آمین است. اتم کربن نامتقارن آلفا سبب ایجاد دو انانتیومر می­گردد. این دو شکل تا پیش از این استرئوایزومر – یا ال و استرئوایزومر + یا دی نامگذاری شده بودند. اما در تقسیم­بندی جدید با نام­های استرئوایزومرهای آر و اس نامیده می­شوند.

 

ساختار مولکولی

فرمول مولکولی: C10H15N وزن مولکولی: 92/14

فارماکولوژی شیشه

شیشه یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که سبب افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب همراه با احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی می شود. همچنین سبب کاهش اشتها و خستگی شده و منجر به بی­خوابی می­گردد. به دنبال مصرف خوراکی، معمولاً اثرات مصرف آن طی 30 دقیقه آغاز شده و ساعت­ها به طول می­انجامد. سپس فرد احساس تندخویی و پرخاشگری، بی­خوابی، اضطراب، افسردگی و بی حالی می­کند. این ماده میزان فعالیت سیستم­های غیرآدرنرژیک و ناقلین عصبی دوپامین را افزایش می­دهد.

 

شیشه اثراتی قوی­تر از آمفتامین دارد. اما در شرایط کنترل نشده، اثرات آن تقریباً قابل تشخیص­تر از اثرات آمفتامین نیست. ایزومر- اسِ آن فعالیت بیشتری از ایزومر- آر دارد. دوز درمانی ایزومر- اس حداکثر 25 میلی گرم به صورت خوراکی است. ماده پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب شده و حداکثر سطوح پلاسمایی آن در دامنه 001/0 تا 005/0 میلی گرم در لیتر می رسد. نیمه عمر پلاسمایی این ماده در حدود 9 ساعت است. متابولیت های اصلی شامل 4-هیدروکسی مت­آمفتامین و آمفتامین هستند.

 

وجود مرگ ومیر مستقیم در اثر مصرف مت­آمفتامین به­ندرت گزارش شده است. در اکثر مسمومیت­های کشنده غلظت خونی این ماده بیش از 5/0 میلی گرم در لیتر است. آنالیز شیشه در ادرار پیچیده و دشوار­تر است زیرا این ماده متابولیت فرآورده­های دارویی خاصی (به عنوان مثال سلجیلین) است. مسمومیت حاد منجر  به  اختلالات شدید قلبی­ عروقی و ناهنجاری­های رفتاری شامل اضطراب، گیجی، ناآرامی و پرخاشگری می­شود. مصرف درازمدت مت­آمفتامین سبب تغییرات عصبی- شیمیایی و عصبی – آناتومیکی می­گردد. اعتیاد به این ماده سبب از بین رفتن حافظه، قدرت تصمیم­گیری و صحبت کردن می­شود. برخی علایم نیز همانند علایم اسکیزوفرنیای روانی می­باشد. این اثرات و عوارض می­توانند تا مدتها پس از ترک این ماده نیز باقی بمانند. اگر چه اغلب علایم بالاخره برطرف می­گردند. تزریق شیشه همان خطراتی (به­عنوان مثال وجود ایدز و هپاتیت) که تزریق سایر مواد مخدر تزریقی مثل هرویین دارند را دارا می­باشد. در صورت مصرف دود شیشه، این ماده بسیار سریع­تر به مغز می­رسد. موادی که به­صورت تدخینی مصرف می­شوند (مانند شیشه، کراک و کوکایین) بسیار اعتیاد آورتر و خطرناک­تر از هنگامی است که به صورت خوراکی مصرف شوند.

 

علائم عمده ترک شیشه

i   خستگي و پرخوابی

i   بي­قراري و اضطراب

i   افزايش تحريك­پذيري

i   افسردگي مزمن، اندوه شديد

i   کابوس يا خواب همراه  با وحشت

i   حملات پانيك یا وحشت­زدگی

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی


درمان VIP اعتیاد با استفاده از جدیدترین روش های طب جایگزین(گروه پزشکی دکتر موحدی و همکاران09124867833)

آمار بازدیدهای سایت

امروز245
دیروز248
این هفته1124
این ماه5391
همه بازدیدها350579

مشاوره تخصصی شبانه روزی در جمعیت بهروزان
 بزودی راه اندازی خواهد شد

 

شماره تلفن های مراکز درمان اعتیاد در جمعیت بهروزان:

2-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد بهروزان:
55363444-55363543
3-مرکزدرمان سرپایی اعتیاد پاسارگاد:
88467300-88468299

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به جمعیت مبارزه با اعتیاد بهروزان می باشد.